2021 Election Results: Randolph County

Apr 6, 2021

2021 Consolidated Municipal Election Results (contested races only):

11% voter turnout in Randolph County

CHESTER MAYOR (vote for 1):
Tom Page                                  (WINNER)             647 votes
Richard Bureggmann                                                       198 votes

CHESTER ALDERMAN - Ward 1 (vote for 1):
Daniel Geisen                                                  59 votes
Bryce Hill                (WINNER)             81 votes

CHESTER ALDERMAN - Ward 2 (vote for 1):
Bob Buckham            (WINNER)                55 votes
Jessie Canady                                                         51 votes

CHESTER ALDERMAN - Ward 4 (vote for 1):
Larry Bert                        (WINNER)            196 votes
D. Michael Blechle                                                  105 votes

RED BUD ALDERMAN - Ward 1 (vote for 1):
Clement Esker                                                            31 votes
Ben Schwartzkopf        (WINNER)               43 votes

BALDWIN VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Virgil Chandler             (WINNER)           52 votes
Brad Denney                                                          33 votes

COULTERVILLE VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Steven Marlow          (WINNER)           146 votes
William Gibson                                                    10 votes

ELLIS GROVE VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Brandy Miller                  (WINNER)          69 votes
Clara Waltemate                                                     21 votes

PRAIRIE DU ROCHER VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Mark Wilson                           (WINNER)             106 votes
James Popejoy                                                                    26 votes
David (Rudy) Mollet                                                           18 votes

STEELEVILLE VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Robert Sutton                                                        55 votes
Andy Gerlach            (WINNER)             537 votes

TILDEN VILLAGE PRESIDENT (vote for 1):
Paul Barton                                                            44 votes
Dennis Dickerson        (WINNER)         116 votes

RANDOLPH COUNTY ROAD DISTRICT #1 COMMISSIONER (vote for 1):
Kyle Hess                       (WINNER)              803 votes
Jeff Wittenborn                                                       488 votes

RANDOLPH COUNTY ROAD DISTRICT #1 COMMISSIONER (vote for 1):
Matt Young                   (WINNER)              1,347 votes
Deon Roth                                                                    734 votes

RED BUD CUSD 132 SCHOOL BOARD (vote for 4):
Carol Harms                 (WINNER)                  367 votes
Abigail Carter               (WINNER)                  326 votes

Cheri Lange                                                                   227 votes
Amy Wolter                                                                   280 votes
Todd Birkner                (WINNER)                  307 votes
Ben Schwartzkopf                                                        214 votes
Rick Stenzel                  (WINNER)                  290 votes

PRAIRIE DU ROCHER CUSD 132 SCHOOL BOARD (vote for 3):
Mark Laurent                  (WINNER)         120 votes
Kimberly Mudd              (WINNER)          127 votes
Jennifer Donjon             (WINNER)            94 votes

Keni Farris                                                                80 votes

CHESTER CUSD 139 SCHOOL BOARD (vote for 3):
Matthew Davitz               (WINNER)             986 votes
Alicia Ebers                                                                  521 votes
Nikki Malley                     (WINNER)              817 votes
Brad Coleman                                                              385 votes
Randi Belton                     (WINNER)             530 votes

JOHN A. LOGAN COLLEGE TRUSTEE (vote for 3):
Brent Clark                                                    55 votes
John Streuter                                                26 votes
Jacob "Jake" Rendleman                            57 votes
Glenn Poshard                                              68 votes
Angelo Hightower                                        38 votes

KASKASKIA WATER DISTRICT  TRUSTEE (vote for 4):
Ed Cockrell                                                                                   52 votes
Donald Hall                                          (WINNER)          57 votes
Bruce Peebles                                      (WINNER)          86 votes
David Sutton                                        (WINNER)          60 votes
Williams "Billy" Cumberland        (WINNER)         63 votes

STEELEVILLE-PERCY  AREA SANITARY DISTRICT REFERENDUM:
"Shall the proposed Steeleville-Percy Area Sanitary District become an organized sanitary distrct and operate as a separate and distinct government entity?
YES                     453 votes
NO                         223 votes